Jeg personlig har ikke noe i mot tattoveringer. Jeg ville aldri hatt det selv, og jeg bryr meg ikke at noen av mine venner har det. Når det er sagt, kan jeg ærlig innrømme at jeg ville vært mer skeptisk hvis jeg hadde møtt på en med fremtredende tattoveringer i arbeidslivet.
Det folk her ser ut til å ikke forstå er at det handler ikke om fordommer, men om de assosiasjoner tattoveringer gir. En stor del av businessverden handler om kommunikasjon. Bedrifter bruker store beløp på å sikre at deres markedskommunikasjon gir kunder de rette assosiasjonene. Ta f.eks konsulentselskapet Accenture. Deres jobbannonser hadde i lang tid bilde av Tiger Woods. Han ble assosiert med presisjon, vinnermentalitet og som et godt menneske. Med en gang folk begynte å assosiere han med utroskap, droppet accenture han i sine annonser. Det jeg vil frem til er at når bedrifter har folk på heltid som kun jobber med å skape de rette forbrukerassosiasjonene til bedriften, vil de tenke seg om to ganger før de ansetter en med synlige tattoveringer til å være en ambassasdør for firmaet. Det skyldes rett og slett at tattoveringer ikke gir de rette assosiasjone.
Når jeg tenker på tattoveringer assosierer jeg dem med ungdommelig impulsivitet og kortsiktig tenkning. Det er jo en kjent sak du finner flere mennesker som har tattoveringer i paradise hotel enn i styret i Statoil. Tattoveringer kan fort gi et inntrykk av at du ikke er serøs og lever i nuet. Det kunne like godt vært lilla hår eller en nesering.
Nå kommer sikkert en del å si at skyldes kun fordommer. Men det er et annet viktig poeng til som bør nevnes. Nå man søker en jobb, går man inn i et ukjent teritorium. En gammelt ordtak sier \"enter village, follow customs\". Man kan ikke kle seg som man vil og si nøyaktig hva man mener på en arbeidsplass. man må tilpasse seg og følge visse koder. Alle tilpasser seg på arbeidsplasser til et nivå som deres arbeidsgiver synes er akseptabelt. Dette varierer fra sted til sted. Det er mange ledere som ikke synes det gjør noe at deres ansatte har en tattoveringer, og det finnes ledere som synes det er helt uakseptabelt. Dette er noe man må ha i bakhodet når man tar en tattovering. Man reduserer valgmulighetene sine. Det går rett og slett på at arbeidsgivere ikke ønsker at deres ansatte skal støte noen.
Men har du ingen planer om en executive stilling i Statoil og jobber in en mer uformell bransje, har det sikkert ikke så mye å si.
Good luck!
Jeg holder på med sykepleierutdanninga...Har følt hele tiden at dette er feil, men det er enkelte fag som sykdomslære og anatomi som er interesange.Jeg føler meg ensom,skulle ønske jeg hadde noen til å råde meg til hvilke studier som aktuelle for meg.